Lovecké zážitky

 

Květen 2018 - Lukášova ranní čekaná

Dnešní velmi úspěšné ráno. Byl jsem mou drahou polovičkou vyhnán do revíru, že prý je potřeba nějaké malé prasátko aby se dala použít škára na výcvik. :-D
Kolem čtvrté hodiny raní jsem se pomalu blížil k naší nejvzdálenější kazatelně. Poté, co jsem vyšel z louky na kraj pole, zahlédl jsem velmi dobře známou siluetu. Po krátkém obeznaní se v raním tichu ozvala rána a následovala chvilka na rozkoukání po oslnění z rány. Jdu se podívat na nástřel, jenže v poli moc orientačních bodů není a v místě odhadovaného nástřelu nic. Prohledal jsem ještě malý prostor a nic. Říkám si, je možné, že jsem chybil,no nic, podívám se později za světla, třeba tam kmotra někde bude. 
Pokračuji tedy dál až na kazatelnu. Zhruba, když začínalo svítat a pomalu se vše probouzelo k životu, vyšel i na mezi srnec. Vzdálenost zhruba 150 metrů a spíše se vzdaloval. Popocházel velmi pomalu a tak bylo dost času na obeznaní. Slunko už pomalu propichovalo stromy a ptáci naplno spustili orchestrion. Srnec pomalu zašel do meze a já jsem si říkal, že také půjdu a podívám se na něj někdy jindy. Náhle koukám, že srnec vyběhl z meze a hurá do pole. Beru dalekohled a koukám na něj. V poli se zastavil na slunci, otočil se dokolečka, povyskočil a zabekal. Koukám co se děje a náhle se rozběhl proti mě a ještě párkrát zabekal. Znovu se zastavil zhruba na padesáti metrech. To už jsem se díval přes puškohled a náhle vyšla v tomto krásném ránu druhá rána. Srnec se vzepjal a odběhl do meze. Chvilku bylo slyšet zapraskaní větví a pak už jen ticho. V klidu jsem ještě chvilku poseděl a pak jsem šel zkontrolovat nástřel. Na nástřelu byla světlá barva a ukázkově pokračovala pobarvená stopa. Říkám si, že je to skvělá příležitost pro psa na dosled. Volám ženě, ať si vezme nějakého pejska a přijede si udělat dosled. Po příjezdu byla nasazena na stopu naše Axička a po chvilce byl srnec dosledován. Oběma účastnicím děkuji za dosled a vzdáváme pocty srnci. Odhadovaný věk 5 let a váha kolem dvaceti. Holky zase odjeli a já beru srnce a jdu k autu. Když jsem byl v místě, kde jsem ráno viděl kmotru, rozhlédl jsem se a vidím světlý flek v poli, možná zajíc. Pokládám srnce a jdu se podívat blíže. K mé radosti to není zajíc, ale lišák, který tam zhasl po raní ráně. Má radost je náhle dvojitá 
Mé díky patří patronům myslivosti, kteří stáli při mě a mé drahé polovičce Alče a naší Axičce.

 

Květen 2018 - dvě prasátka během jedné čekané:

Letošní sezóna individuálního lovu včera úspěšně započata :-) Kolem desáté večer beru flintu, batůžek a čtyřnohou parťačku a vyrážíme na kraj řepkového pole. Cca po hodině se dočkáváme a přicházejí dvě prasátka, lončáci. Vybírám si to, které je lépe natočené, po ráně zabíhá do řepky, kde je slyšet, jak odkazuje. Čekám 10 minut a pak už se chystám jít podívat na nástřel, když v tom se druhé prase opět samotné vrací, jakoby nic... Chvíli váhám, podívám se na mou jezevčici Tessu - ta tiše leží, pozorně poslouchá a čeká, co se bude dít. :-) Nakonec se rozhodnu střílet i na druhé prase, které po ráně také zabíhá pár metrů do řepky. Oba kusy byly poté v řepce úspěšně dohledány. Velký dík patří mému drahému muži, který mě pochopitelně mírně proklínal, když měl o půlnoci tahat z řepky k autu dvě prasata. 
Děkuji patronům za krásný zážitek. 

 

Norování s Tessou - kaňkování 2017-2018:

První úspěch měla , kdy jsme během jednoho dne ulovili celkem tři lišky, z toho dvě vynorované Tessou, jedna chycená ve sklapovací noře. Na celý prosinec nás zaměstnal odchov štěňátek jezevčíků. V lednu už však štěňátka byla samostatná, nezávislá na mamince a Tesse zároveň už trochu splaskly mléčné žlázy, a tak jsme jí vzali norovat znovu - díky fotopasti jsme totiž zjistili, že nora je opět obydlená. Tessa vyhnala z nory obrovského lišáka a byla jako v sedmém nebi, že může konečně "po dětech" zase pracovat. :-)Ač měla Tessa letos plno práce s odchovem svého prvního vrhu štěňátek, na norování v umělých průběžných norách v našem revíru nedala dopustit. :-) 

První úspěch měla Tessa ještě během březosti, kdy jsme během jednoho dne ulovili celkem tři lišky, z toho dvě vynorované Tessou a jedna chycená ve sklapovací noře. 

Na celý prosinec nás potom zaměstnal odchov štěňátek jezevčíků. V lednu už však štěňátka byla samostatná, nezávislá na mamince a Tessa se už doma evidentně nudila, a tak jsme jí vzali norovat znovu - díky fotopasti jsme totiž zjistili, že jedna z nor je opět obydlená. Tessa vyhnala z nory obrovského lišáka, který byl úspěšně střelen kolegou z našeho HS. Tessa byla jako v sedmém nebi, že může konečně "po dětech" zase pracovat. :-)

 

Srnčí říje 2017:

Krásný srpen ve znamení srnčí říje... aneb když se dva střídají o hlídání malého syna a vyměňují si doma informace. :-) Spousta zajímavých podívaných, nových poznatků a nakonec i dva úspěšné úlovky. Děkujeme patronům myslivosti za úspěšný lov těchto dvou průběrných srnců. Oba kusy zůstaly do 50 m od nástřelu, takže tentokrát nebylo potřeba pomoci našich ctyřnohých kamarádů. Funkci společníků na čekaných však přesto plnili skvěle. :-)

 

Čtvrté prasátko:

26.7.2017 mi patroni byli nakloněni a poslali mi celou rodinku prasat. Sele po ráně zůstalo v ohni. Děkuji mé drahé polovičce za obeznání místa a za cenné rady. Můj čtyřnohý doprovod samozřejmě nesměl na čekané chybět. :-)

 

Sedmá liška:

26.6.2017: Není mi souzeno vidět srnce, ale patroni myslivosti mi opět poslali lišku. Po ráně zaběhla do řepky, kde ji pak dohledala moje křepelačka Gera. Nebýt čtyřnohých kamarádů, nejspíš bychom v té řepkové džungli některé úlovky nedohledali. 

 

Šestá liška:

12.6.2017: Večerní čekaná... přímo pod kazatelnou se mi nádherně předváděl tento bažant. Zhruba po půl hodince jsem si všimla, jak se k němu z boku mlsně přibližuje liška. Lišku jsem střelila, po ráně zůstala v ohni. S bažantem rána ani nehnula a ještě se došel na zhaslou lišku vítězoslavně podívat. Děkuji patronům za krásný lovecký zážitek... letos už je to celkově moje šestá liška. :-)

 

Třetí prasátko:

14.5.2017 mi v noci při svitu měsíčku přišel černý rytíř, po ráně však téměř nebarvil a zaběhl do řepky... ráno úspěšný dosled s naším křepelákem Jackem. Děkuji patronům myslivosti za úspěšný lov a čtyřnohému kamarádovi za spolupráci. 

 

Čtvrtá liška:

30.4.2017 ráno jsem si byla sednout na kraji řepkového pole - prasátko nepřišlo, ale zato přišel tento lišák. :-) Omlouvám se za položení na levém boku - na pravý to díky devastaci po střele nešlo. Od začátku roku má naše rodina včetně norování ulovených celkem 9 lišek + liščata. Snad se bude dařit i nadále.

 

 

Liščí lovy v Krušných horách:

únor/březen 2017: Při naší lovecko-relaxační dovolené na horách se mi podařilo během týdne střelit dvě lišky - obě bohužel nakažené prašivinou. 

První liška:

17.1.2017 Dnešní úspěšná večerní čekaná - moje vůbec první liška. :-):-) Desítky neúspěšných čekaných, tolikrát mne lišky přelstily... o to větší mám z úlovku radost. Velký dík patří mému myslivecky zkušenějšímu manželovi, který vždy doma hlídal našeho malého syna a zásoboval mě radami a zkušenostmi. :-)

První vynorovaný lišák:

31.12.2016 Naše jezevčice Tessa (Katmai Grand Amity) měla 2 měsíce po složení ZN svou první premiéru na ostro. Lišáka krásně vyhnala z nory a poté byl úspěšně střelen. Norovací "premiéra" to byla zároveň i pro mne. Děkujeme patronům myslivosti za tento silvestrovský úlovek!

První šmola:

17.10.2016 Poslední den našeho pobytu na horách jsem střelila svou první šmolu (mladou laň). Kus odešel cca 60 m a zhasl ve strouze horského potoka. Přestože nebylo obtížné kus u potoka dohledat pouhýma očima, dostala příležitost k vypracování stopy tentokrát naše křepelačka Gera Any-Bon, která mi zrovna dělala společnost na kazatelně. Krásné zakončení naší lovecké dovolené.

První jelen:

Začátkem října jsme si udělali i s mimčem a se všemi psy loveckou dovolenou v Krušných horách. Ani ve snu by mě nenapadlo, jak bude pro mne úspěšná. 13.10.2016 se mi podařilo ulovit mého prvního jelena v životě. Jednalo se o nepravidelného slabého šesteráka. Ke kusu byl hned přivolán manžel Lukáš, který byl mezitim na baráku s mimčem a se psy a udržoval teplo krbu. Následně proběhly veškeré myslivecké tradice na počest ulovené zvěře. Nepopsatelný zážitek, za který patří největší dík mé drahé polovičce. :-)

Třetí srnec:

28.9.2016 se na mne při poslední příležitosti v tomto roce usmálo lovecké štěstí. :-) Můj celkově třetí srneček - přišel okolo 19 hod., po ráně odběhl asi 30 m a zhasl. Věk 2 roky, slabý vidlák. Děkuji patronům za krásný lovecký zážitek.

Lukášovo prasátko a krátký motivační dosled:

27.9.2016 mojí drahé polovičce opět patroni myslivosti byli nakloněni. :-) Naše jezevčice Tessa díky tomu dostala příležitost vypracovat si před blížícími se barvářskými zkouškami svůj první krátký motivační dosled. Skutečně jí to do další práce velmi příjemně motivovalo a na zkouškách pak zabodovala! :-)

Lovu zdar!

Druhé prasátko:

20.6.2016: Před měsícem se mi při úplňku zadařilo na horách střelit mé první prasátko. Hned při následujícím úplňku jsem vyzbrojena teplým oblečením a občerstvením vyrazila opět ven na celou noc, tentokrát na kazatelnu jen kousek od našeho domova. Manžel zůstal doma s mimčem, které naštěstí celou noc tvrdě spí, a držel pohotovost na telefonu, kdyby náhodou bylo potřeba pomoct se střeleným kusem. Jelikož v 5 ráno vstával do práce, tak klobouk dolů! Krátce po druhé hodině ranní přišlo samotné prasátko a i tentokrát všichni patroni stáli při mně. I tentokrát se se střeleným kusem seznámila jako první naše malá drsňačka, která bývá na kazatelně skvělým společníkem.

 

První individuálně střelené prasátko:

Střeleno 20.5.2016 při svitu měsíčku v Krušných horách. Děkuji patronům myslivosti za přízeň a především manželovi, který byl svolný přes noc "kojit" naše 3 měsíční dítko a zároveň pomoci se střeleným kusem. Ještě "za tepla" jsme vyzkoušeli, jak se naše mladá jezevčice Tessa bude chovat u kusu... vedla si znamenitě. :-) Ze zbraní ze střeleného kusu mi následně manžel doma udělal na památku takovouto pěknou trofej. :-)

 

Druhý srnec:
Střelen 22.9.2015 v ranních hodinách na svatební cestě v Krušných horách. Za lovecký doprovod děkuji mému manželovi Lukášovi, sama bych to těžko zvládla, kor v necelém 5. měsíci těhotenství. :-) Jelikož ráda fotím, přikládám i jednu fotku z jeho pozorování. 

 

Pasování na myslivce:
5.4.2014: Přestože loveckému výcviku a myslivosti se věnuji již cca 8 let, teprve nyní se mi poštěstilo být slavnostně pasována na myslivce. Stalo se tak při příležitosti výroční schůze honebního společenstva Ondřejov, ve kterém působím třetím rokem. Společně se mnou byli pasováni ještě tři další kolegové, kteří v našem HS působí podobně dlouhou dobu. Byl to opravdu krásný zážitek a schůze se jak se patří protáhla do pozdních večerních hodin. :-)

 

 

Moje první prase a následné pasování na lovce divočáků:
16.12.2012 jsem střelila své první prase (sele, vyvržené 30 kg) a následně byla pasována na lovce divočáků. Děkuji Dianě za úspěšný lov a Milošovi Caltovi za "šťastné" střelivo. :-) 
 

 

První srnec:
Přiváben a střelen 29.7.2012 krátce po půl osmé večer. Za lovecký doprovod děkuji kamarádovi a kolegovi z našeho HS Pavlu Pacovskému.